Brytyjskie rynki niespokojne przed referendum

Widmo rezygnacji Wielkiej Brytanii z członkostwa w Unii Europejskiej wprowadza brytyjskie rynki w zaniepokojenie. Z gospodarki dochodzą sygnały świadczące o tym, że ewentualny „Brexit” mógłby doprowadzić do poważnych problemów w wielu branżach. Szczegółową analizę przedstawiają Lucy Meakin oraz Anooja Debnath, autorki tekstu, który ukazał się na stronie europejskiego wydania BloombergBusiness.

Giełda w UK wysyła sygnały ostrzegawcze

Rynki w Wielkiej Brytanii niepokoją się zagrożeniem oddalenia się brytyjskiej gospodarki od rynku unijnego. Ewentualna rezygnacja z członkostwa w Unii Europejskiej niosłaby za sobą konieczność nawiązywania nowych umów handlowych, co zajęłoby wiele lat, a na to nikt nie może sobie pozwolić. Zaniepokojenie szybko dało swój wyraz w postaci danych dobiegających z rynku. Indeksy londyńskiej giełdy osiągają słabe wyniki. Przykładowo indeks 100 największych spółek FTSE 100 spadł w tym roku o 7% do poziomu z 2012 roku. Więcej informacji na stronie internetowej londyńskiej giełdy: http://www.londonstockexchange.com/exchange/prices-and-markets/stocks/indices/summary/summary-indices-chart.html?index=UKX

Brytyjskie rynki odnotowują spadki cen

Analitycy są zaniepokojeni sytuacją, w której wiele negatywnych czynników nakładających się na siebie zagraża kondycji brytyjskiej gospodarki. Na obecną niepewną sytuację rynkową mają wpływ zarówno wydarzenia polityczne związane konfliktami na bliskim wschodzie, jak i wewnętrzne rozgrywki w Unii i samym parlamencie brytyjskim. Brytyjskie rynki reagują na obecne perturbacje również spadkiem cen towarów. Spada również kurs Funta.

Kurs Funta spada w stosunku do Dolara i Euro

Niepewność wynikająca z nadchodzącego referendum w sprawie dalszego członkostwa Wielkiej Brytanii przyczynia się także do wahań kursu Funta w stosunku do innych ważnych walut. Kurs w stosunku do Dolara wyniósł $1,4265 co było najsłabszym wynikiem od 2010 roku. W stosunku do Euro sytuacja wygląda trochę lepiej, ale i tu niepokój wywołał najdłuższy – 8 tygodniowy okres spadku kursu Funta – odkąd funkcjonuje waluta europejska, czyli od 1999 roku.

Niepewność grozi zwolnieniami w niektórych branżach

Branża wydobywcza w Wielkiej Brytanii notowała spadki w wynikach ekonomicznych od początku roku. Przemysł metalurgiczny obawia się o miejsca pracy, jeżeli sytuacja pozostanie niepewna lub będzie nadal rozwijać się w kierunku zagrożenia „Brexit’em”. Branża spożywcza w UK również obawia się „Brexit’u”

Do czasu ogłoszenia wyniku referendum w sprawie członkostwa UK w Unii, brytyjskie rynki będą ciekawym obszarem obserwacji dla przedsiębiorców prowadzących interesy na wyspach albo takich, których interesuje rejestracja spółki Ltd lub innej formy działalności w Wielkiej Brytanii.

Więcej informacji w artykule autorstwa Lucy Meakin oraz Anooja Debnath, który ukazał się w europejskim wydaniu BloombergBusiness: http://www.bloomberg.com/news/articles/2016-01-15/u-k-markets-pounded-and-brexit-vote-doesn-t-even-have-a-date

 

 

Leave A Comment?