7 rzeczy, które musisz wiedzieć zanim zdecydujesz się otworzyć firmę w Anglii

7 rzeczy, które musisz wiedzieć zanim zdecydujesz się otworzyć firmę w Anglii

Najczęściej wybierane formy prowadzonej działalności w Anglii

Najczęściej wybieranymi formami prowadzenia działalności wśród osób, które chcą otworzyć firmę w Anglii są:

  • Self Employed (SE) – odpowiednik jednoosobowej działalności gospodarczej w Polsce, często nazywany Samozatrudnieniem. 
  • Spółka Limited (Ltd)- odpowiednik polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Kliknij w ten link, aby zobaczyć jak założyć spółkę Limited krok po kroku.

Interesuje Cię specjalistyczna pomoc w rejestracji firmy w UK? <— Kliknij w link i zobacz jak przedsiębiorcom pomaga Oak & Berry Ltd.

Decyzja o tym, która z form prowadzenia działalności będzie dla nas korzystniejsza uzależniona jest od wielu czynników m.in.: spodziewanych przychodów firmy, stanu faktycznego, branży, którą reprezentuje i perspektyw rozwoju. Jeżeli chcesz otworzyć firmę w Anglii, powinieneś wziąć wszystkie czynniki pod uwagę.

Musisz przebywać w Anglii 183 dni/rok, jeśli chcesz być na Samozatrudnieniu

Jeśli skusiła Cię wizja prowadzenia uproszczonej księgowości, płacenia składek na ZUS w wysokości 50 zł miesięcznie – musisz poznać fakty: jeśli mieszkasz i przebywasz w Polsce więcej niż 183 dni w roku i jesteś na Samozatrudnieniu w Anglii, podatek dochodowy zapłacisz w Polsce. Równie ważną informacją jest to, że jeśli nie mieszkasz przez ponad połowę roku w Anglii, a prowadzisz działalność Self Employed, polski ZUS może Cię poprosić o udowodnienie pobytu na Wyspach – okazanie rachunków za paliwo, biletów z metra, etc.

Nie musisz lecieć na Wyspy, aby otworzyć firmę w Anglii

Proces otwarcia spółki Limited w Anglii nie wymaga osobistej wizyty w urzędzie brytyjskim. Spółka rejestrowana jest online. Jeśli strona Companies House nie ma przerwy technicznej, podmiot jest widoczny w spisie spółek już po 3 godzinach, zwyczajowo nazajutrz spółka jest już widoczna w odpowiedniku naszego KRS-u.

Właścicielem (shareholder) i dyrektorem spółki Limited może być rezydent i obywatel z każdego kraju

Otworzyć firmę w Anglii może niemal każdy, w tym osoba spoza UE. Do otwarcia spółki w Anglii niezbędny jest de facto dowód osobisty lub paszport. Nie potrzeba przechodzić skomplikowanej procedury jak przy polskich spółkach z o.o. – bez notariuszy, wynajmowania prawników, etc.

Rezydencja podatkowa spółki Ltd

Samo otwarcie spółki w Anglii przez osobę niebędącą rezydentem podatkowym w Anglii nie spowoduje, że podatek zapłaci ona w Anglii. Dlatego aby, mieć pewność, że spółka będzie odprowadzać podatki w Wielkiej Brytanii należy uzyskać jedno z niezbędnych zaświadczeń – czyli certyfikat rezydencji podatkowej dla spółki LTD.

Zarząd spółki musi podejmować kluczowe decyzje na terenie UK

Jednym z kluczowych wyznaczników przy ustalaniu rezydencji podatkowej dla spółki jest miejsce, gdzie zarząd spółki podejmuje kluczowe dla spółki decyzje. Warto więc zadbać przynajmniej 1-2 razy w roku o spotkanie zarządu na terenie Wielkiej Brytanii, po którym sporządzone zostaną stosowne dokumenty (o szczegóły pytaj swojego księgowego).

Zobacz także obowiązki dyrektora spółki Limited.

Podatek dochodowy płacisz raz do roku

Rok podatkowy w Anglii trwa równe 12 miesięcy począwszy od dnia zarejestrowania. Po zakończeniu roku podatkowego, nowe spółki otrzymują 21 miesięcy na zapłacenie podatku dochodowego. Innymi słowy masz 21 miesięcy na zapłacenie podatku dochodowego. W kolejnych latach okres ten skraca się do 6 miesięcy.

Chcesz wiedzieć więcej? Mogą zainteresować Cię również progi podatkowe w Anglii.

Masz lub chcesz założyć spółkę LTD w Anglii?

Kliknij poniżej i sprawdź więcej informacji:

Załóż spółkę LTD  Księgowość spółki LTD

Was this article helpful?

Powiązane informacje