Firma w Anglii a VAT w Polsce

Firma w Anglii a Vat w Polsce

Internauci na forach związanych z prowadzeniem firmy w UK często poruszają temat – firma w Anglii a VAT w Polsce. W niniejszym artykule objaśniamy kilka puntów tego zagadnienia.

Powodów, dla których Polacy szukają oszczędności na Wyspach w swoim biznesie jest mnóstwo. Oprócz przedstawianych już w naszej Bazie Wiedzy 4 korzyściach z posiadania brytyjskiej spółki Ltd , kolejnych najczęstszym powodem jest chęć zmniejszenia podatku VAT w Polsce.

Dlaczego? Pieniądze są 'zamrażane’ na kilka miesięcy, czasem dłużej a każdorazowa chęć ubiegania się o jego zwrot bardzo często oznacza kontrole polskiego urzędu skarbowego. Jesli przedsiębiorca prowadzi biznes wewnątrz UE i wystawia faktury eksportowe na stawce VAT 0% – to również bardzo często polskie urzędy skarbowe traktują jako 'zaproszenie’ na kontrolę.

Może zainteresować Cię również temat: Kiedy rejestrować spółkę Ltd do VAT w Anglii?

Firma w Anglii a VAT w Polsce – czy tak można?

Spółka Limited, która prowadzi sprzedaż swoich usług lub towarów kierowanych do Klienta Indywidualnego w Polsce ma obowiązek zarejestrować się do VAT-u w odpowiednim urzędzie w Warszawie.

Działalność B2C

Jeśli Twój biznes stargetowany jest na Klienta indywidualnego w PL (sklep internetowy), to nie ma znaczenia czy jesteś  firmą w PL czy firmą w UK- masz obowiązek rozliczyć się z  VAT-u w kraju , do którego dostarczasz swój produkt czy usługę.  Innymi słowy przy sprzedaży B2C nawet jako brytyjska spółka Limited w Anglii masz obowiązek rozliczyć VAT w Polsce rejestrując się w urzędzie w Warszawie i to przed dokonaniem pierwszej transakcji. Nie ma tu znaczenia skąd dokąd towar jest wysyłany, czy gdzie świadczona jest usługa. Jeśli sprzedajesz „kowalskiemu” VAT zapłacisz w Polsce i nie można z tym nic zrobić.

Działalność B2B

Sprzedając swoje usługi do Polski jako firma Ltd sprawa się trochę komplikuje. Dlatego warto przed wystawieniem pierwszej faktury swój przypadek dokładnie omówić z księgowym. W Polsce możesz być vatowcem, ale nie być płatnikiem vatu unijnego i na odwrót, czyli nie być vatowcem a równocześnie mieć prawo do brania udziału w transakcjach wewnątrz i poza UE. W Anglii jeśli przejdziesz na vat, automatycznie zostaje Ci nadany VAT EU i możesz swobodnie kupować i sprzedawać wewnątrz UE. Mając spółkę Limited w Anglii, która nie jest zgłoszona do VAT-u, również możesz wystawiać faktury na usługi w UE. Obowiązek rozliczenia VAT-u  prawie zawsze leży po stronie nabywcy usługi lub towaru, więc to czy Twój Klient zapłaci VAT lub czy transakcja stanie się neutralna podatkowo zależna jest głównie od sytuacji gospodarczej Klienta w Polsce. Nie zmienia to faktu, że dzięki firmie w Anglii możesz stać się konkurencyjny na rynku oferując swoje usługi w kwocie netto.

Konfiguracja firma w Anglii a VAT w Polsce to jedna rzecz. Jednak najczęściej spotykanym przypadkiem jest układ: spółka Ltd w Anglii bez vat – firma w PL z VAT. Wtedy Spółka limited wystawia fakturę bez vat lub rc (reverse charge), a transakcja staje się neutralna względem podatku VAT.

Masz lub chcesz założyć spółkę LTD w Anglii?

Kliknij poniżej i sprawdź więcej informacji:

Załóż spółkę LTD  Księgowość spółki LTD

Was this article helpful?

Powiązane informacje