Jak uzyskać numer NIN? (National Insurance Number)

Przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają biznes w Wielkiej Brytanii powinni wiedzieć jak uzyskać numer NIN – National Insurance Number.

Co to jest numer NIN?

Po Polsku National Insurance Number to numer ubezpieczeniowy lub identyfikator podatkowy. Jest to odpowiednik polskiego numeru NIP lub PESEL. Na jego podstawie są odprowadzane składki na ubezpieczenie i emeryturę.

Czy numer NIN jest obowiązkowy?

Jeśli Twoja spółka będzie zatrudniała pracowników, przynajmniej jeden z dyrektorów musi posiadać numer NIN, aby zgłosić spółkę jako pracodawca w systemie PAYE.

Sprawdź także informacje o obowiązkach dyrektora spółki Limited

Samo uzyskanie numeru NIN jest łatwe, choć będzie wymagało umówienie się na spotkanie z urzędnikiem i osobistej wizycie w Jobcentre. Aby uzyskać numer NIN musisz przebywać na terenie UK i posiadać adres domowy, pod którym będziesz mógł odbierać korespondencję z urzędów.

Jak długo trwa wyrobienie numeru NIN?

Termin oraz miejsce spotkanie w sprawie uzyskania numeru NIN wyznaczają urzędnicy. Zależne są one m.in one od miejsca, w którym posiadamy adres domowy czy okresu, w którym chcemy umówic się na spotkanie. Czasem rozmowa wyznaczana przeciągu 2-3 dni roboczych, innym razem tydzień / a przykładowo w okresie świątecznym termin, możemy poczekać nawet miesiąc. Numer NIN wydawany jest od 2 do 4 tygodni po spotkaniu.

Sprawdź również jak wygląda cały proces zakładania spółki Limited w UK

Jak wygląda spotkanie z urzędnikiem w sprawie NIN?

Na spotkanie trzeba przygotować klika dokumentów: dokument ze zdjęciem, tzw. proof of address (rachunki za prąd, gaz), zostaniemy również zapytani w jakim celu chcemy wyrobić NIN – tutaj warto przygotować dokumenty spółki, bądź pozyskać pismo od pracodawcy. Obecnie praktyki jeśli chodzi o proof of address są naprawdę przeróżne i jako biznesmeni stawiający swoje pierwsze kroki na terenie UK, możemy nie mieć jeszcze stałego miejsca zamieszkania. Kwestie bariery językowej z jednej strony pomagają przemóc bardzo przyjaźnie nastawiony personel jak również możliwość skorzystania z tłumacza urzędowego. Można również na spotkanie zabrać swojego znajomego, brata, ect. Samo spotkanie może potrwać od 10 – 45 minut, co zależy stricte od indywidualnej sytuacji osoby, która się o numer NIN ubiega.

Mając spotkanie za sobą pozostaje już tylko czekać. Numer NIN nadawany jest w terminie od 2 – 4 tygodni po spotkaniu. Wysyłany jest pocztą tradycyjną. Co ważne numer NIN nie ulega przedawnieniu. Nawet jeśli pracowałeś już w Anglii, miałeś nadany NIN, to nie będziesz musiał ubiegać się o jego ponowne nadanie. W najgorszym przypadku będziesz musiał złożyć aplikacje z prośbą, aby urząd HMRC wysłał Ci go ponownie.

Nie jesteś pewien czy możesz rozpocząć swój biznes na wyspach? Zapoznaj się z artykułem wyjaśniającym kto może założyć firmę w UK.

Masz lub chcesz założyć spółkę LTD w Anglii?

Kliknij poniżej i sprawdź więcej informacji:

Załóż spółkę LTD  Księgowość spółki LTD

Was this article helpful?

Powiązane informacje