Kto może otworzyć firmę w Anglii?

Kto może otworzyć firmę w Anglii?

Kto może otworzyć firmę w Anglii? Na to pytanie można się natknąć na niezliczonych forach dyskusyjnych, w serwisach branżowych i mediach społecznościowych. Statystycznie najczęściej zapytanie brzmi mniej więcej tak:

„Hej. Prowadzę działalność xxx w Polsce. Klientów mam również w UK. Czy jeśli otworzę firmę w Anglii, to skarbówka się do mnie nie przyp… (…)? „

Odpowiadamy.

Urzędy skarbowe w Polsce mają – na dobrą sprawę – nieograniczone prawa i przywileje, aby skutecznie ścigać nieuczciwych lub podejrzanych o nieuczciwość podatników. W Anglii funkcjonuje „domniemanie niewinności”, w Polsce – wręcz przeciwnie. Dlatego zanim zdecydujemy się na przeniesienie biznesu do Anglii, warto sprawdzić komu i dlaczego ten krok odradzamy. Warto również powiedzieć, że o ile nie każdy biznes można w całości przenieść na Wyspy, o tyle bardzo często sporą jego część można zoptymalizować, m.in przy wykorzystaniu spółek brytyjskich.

Kto nie może prowadzić firmy w Anglii?

Biznes stacjonarny. Jeśli prowadzisz hurtownię / sklep spożywczy / piekarnię / zakład fryzjera / mały warsztat etc. -przeniesienie biznesu do Anglii może nie być rozwiązaniem dla Ciebie. Dlaczego? Bo zarabiasz głównie dzięki temu, że Twój sklep / zakład / hurtownia stoi przy ulicy „Postępowej” w Krakowie – czyli po przekroczeniu odpowiedniego progu sprzedaży, masz obowiązek posiadania kasy fiskalnej. A dochód z kasy masz obowiązek odprowadzić w miejscowym Urzędzie Skarbowym. Jeśli więc prowadzisz mały sklep stacjonarny / warsztat i chcesz uniknąć płacenia ZUS-u – przykro mi, to się nie uda.

Podobnie ma się sprawa przy okazji zakładów produkcyjnych.  Jeśli produkujesz lub sprzedajesz w Polsce, ze świecą szukać oszczędności na ZUS-ie przy otwarciu firmy w Anglii.  W sytuacji, gdy twój zakład stoi w Polsce, a Ty chciałbyś zaoszczędzić przy wykorzystaniu spółki w Anglii, musisz liczyć się z tym, że prowadzenie części działalności w Polsce będzie niezbędne. W tego typu przypadkach można jedynie zastosować rozwiązanie optymalizacyjne, które zakłada pozostawienie części działalności w kraju i przeniesienie do Anglii tylko pewnego obszaru prowadzonej działalności.

Kto powinien myśleć o otwarciu firmy w Anglii?

  • Każdy przedsiębiorca, którego natura biznesu nie wymaga prowadzenia / utworzenia zakładu w Polsce, któremu wystarczy wirtualne biuro w UK (np. jego miejsce pracy to laptop) i który uważa, że blisko 1200 zł na ZUS to ostra przesada.
  • Każda firma, która nie posiada kasy fiskalnej i prowadzi sprzedaż swoich usług / produktów zarówno w Polsce, jak i na obszarze UE.
  • Osoby, u których kwota wolna od podatku dochodowego w Polsce potęguje chęć 'wyprowadzki z Polski’.

Jeżeli dowiedziałeś się już, kto może otworzyć firmę w Anglii, może zainteresuje Cię artykuł wyjaśniający jak otworzyć spółkę Limited krok po kroku.

Masz lub chcesz założyć spółkę LTD w Anglii?

Kliknij poniżej i sprawdź więcej informacji:

Załóż spółkę LTD  Księgowość spółki LTD

Was this article helpful?

Powiązane informacje