PAYE oraz lista płac (payroll) dla pracodawców

PAYE oraz lista płac (payroll) dla pracodawców

Wstęp do systemu PAYE

PAYE to system, dzięki któremu odprowadzane są składki na NIN oraz podatek do HMRC. Jako pracodawca zazwyczaj musisz zarejestrować się w tym systemie, aby obsługiwać listę płac w swojej firmie.

Skrócona nazwa po rozwinięciu to Pay As You Earn – co wskazuje na to, iż składka oraz podatek są odprowadzane na bieżąco od naszego rzeczywistego wynagrodzenia.

Kiedy rejestrować firmę do PAYE?

Pracodawca, który zamierza zatrudniać pracowników powinien zarejestrować się do PAYE. Proszę pamiętać, że dyrektor spółki pobierający wynagrodzenie to również pracownik, o czym zapomina wielu przedsiębiorców. Rejestracja jest konieczna przed dokonaniem pierwszej wypłaty, każdą wypłatę dokumentujemy payslipem (odcinek wypłaty), który powinien być wystawiony najpóźniej na dzień wypłaty.

Rejestracja do PAYE nie będzie konieczna jeśli żaden z naszych pracowników nie zarabia powyżej 112 funtów tygodniowo. Jednak nie zwalnia to nas z obowiązku prowadzenia listy płac (payroll) w firmie.

Przed dokonaniem pierwszej wypłaty ze spółki skontaktuj się ze specjalistą i dowiedz się czego potrzebujesz oraz zarejestruj swoją spółkę do PAYE.

Prowadzenie PAYE oraz listy płac (payroll)

Payroll możemy prowadzić samodzielnie za pomocą programów do tego dedykowanych lub poprzez specjalistę, który zrobi to za nas, obliczy wysokość obciążeń, wystawi payslip (odcinek wypłaty), a my ograniczamy się tak naprawdę tylko do zapłaty wynagrodzenia pracownikom oraz zapłaty składki i podatku.

Jako pracodawca musisz zbierać oraz przechowywać dokumentację związaną z płacami:

  • ile wypłacasz wynagrodzenia oraz wysokość potrąconych składek oraz podatku
  • zgłaszać wypłaty wynagrodzeń do HMRC
  • urlopy i chorobowe pracownika
  • tax code notices
  • rejestrować podlegające opodatkowaniu wydatki oraz korzyści pracownika

Dokumentacja powinna być przetrzymywana przez 3 lata do wglądu HMRC, który może skontrolować czy odprowadzamy odpowiednią wysokość składek oraz czy nasza lista płac jest prowadzona w sposób prawidłowy.

Niedopełnienie obowiązków prowadzenia dokumentacji payroll może skutkować karą nałożoną przez HMRC nawet w wysokości 3 tys funtów.

Jeśli chcesz sprawdzić poglądowo ile wyniosą Twoje składki oraz podatek  zapraszam do skorzystania z kalkulatora.

Masz lub chcesz założyć spółkę LTD w Anglii?

Kliknij poniżej i sprawdź więcej informacji:

Załóż spółkę LTD  Księgowość spółki LTD

Was this article helpful?

Powiązane informacje