Spółka LTD – finanse i podatki w Wielkiej Brytanii

Spółka LTD, której polskim odpowiednikiem jest spółka z o.o., zobowiązana jest pod koniec każdego roku podatkowego swojej działalności do rozliczenia i odprowadzenia stosownego podatku – Corporation Tax. Przeczytaj jakie jeszcze opłaty oraz podatki czekają Cię rejestrując firmę w Anglii.

Corporation Tax

Każda spółka Limited zarejestrowana w Anglii musi odprowadzać podatek Corporation Tax. Jego polskim odpowiednikiem jest podatek dochodowy od osób prawnych – CIT. Po zakończeniu każdego roku podatkowego firma musi wypełnić rozliczenie o nazwie Corporation Tax Return, a także opłacić obliczony w ramach niego podatek. Rozliczenie, o którym mowa oraz kwota podatku powinna dotrzeć do HMRC w ciągu 9 miesięcy od momentu zakończenia roku podatkowego. Natomiast, rok podatkowy spółki liczymy jako 12 miesięcy, od daty rejestracji spółki. Aktualna stawka podatku Corporation Tax w Wielkiej Brytanii to 19%.

Spółka Ltd a VAT

Nie każda spółka Ltd musi stać się obowiązkowo płatnikiem VAT. Jeśli firma w ciągu 12 następujących po sobie miesiącach nie przekroczy obrotu w wysokości £85,000, nie ma obowiązku rejestracji do VAT. Po przekroczeniu tej kwoty firma ma obowiązek natychmiastowego zarejestrowania się jako płatnik VAT. Standardowa stawka VAT w Anglii to 20%, kwotę tę odprowadza się kwartalnie do HMRC.

National Insurance Contributions – PAYE

Gdy firma zaczyna zatrudniać pierwszego pracownika jej obowiązkiem staje się również rejestracja jako pracodawca i płatnik składek ubezpieczeniowych w systemie PAYE (Pay As You Earn). Każde wynagrodzenie obciążone jest nie tylko podatkiem dochodowym (tax), ale również stosownymi składkami ubezpieczeniowymi (NIC). Odprowadza się je również do HMRC i ich wysokość zależy od wysokości wynagrodzenia.

Pensja dyrektora – podatki

Dyrektor, który otrzymuje wypłatę w formie wynagrodzenia, również powinien dokonać rocznego zeznania podatkowego oraz opłaty stosownego podatku. Zobowiązany jest do złożenia rocznego sprawozdania o zarobkach – Self Assessment. Deklarację – drogą internetową – należy składać do 31 stycznia.

Spółka LTD ma również obowiązek składania corocznych sprawozdań do Companies House – Annual Accounts oraz Confirmation Statement.

Skontaktuj się z nami, a wytłumaczymy krok po kroku jakie opłaty czekają Cię po rejestracji spółki LTD w Anglii.

Was this article helpful?

Powiązane informacje