Brytyjska Spółka Ltd właścicielem Spółki z o.o. w Polsce

Firma w Anglii nie dla każdego

Prawdą jest, że firmę w Anglii otworzyć może każdy. Kłamstwem i nadużyciem, że zawsze przyniesie nam to oszczędności. W wielu przypadkach, nawet jeśli będziemy prowadzili brytyjską spółkę Ltd, podatek i tak będziemy musieli zapłacić w Polsce. Może też okazać się, że otwarcie firmy w Anglii bez „operatora” w Polsce (czyli przykładowo Spółki z o.o.) nie ma najmniejszego sensu. Warto tu także zaznaczyć, że polskie urzędy często wymuszają na przedsiębiorcach zza granicy rejestrację firmy w Polsce, przez co finalnie całe przedsięwzięcie okazuje się nieopłacalne. O tym, kto może prowadzić firmę w Anglii, dla kogo jest ona korzystnym rozwiązaniem i jak dużo można dzięki niej zaoszczędzić, pisaliśmy wcześniej.

Dobór odpowiedniego rozwiązania należy rozpocząć od jasnego zdefiniowania celu optymalizacji i rozmowy ze specjalistą. Najważniejsze bowiem jest dla nas ustalenie, czy zależy nam oszczędności pieniędzy, zabezpieczeniu kapitału, otwarciu na kolejne rynki, ect.

Optymalizacja podatkowa

W tym miejscu należałoby wyjaśnić, czym właściwie jest optymalizacja podatkowa – wciąż niesłusznie kojarzona z biznesową „ciemną stroną mocy”. Spróbujemy wytłumaczyć to za pomocą popularnego i trafnego porównania. Wiele osób wyraża przekonanie, że z optymalizacją podatkową jest jak z młotkiem – z jednej strony możemy wybić nim okno i narobić szkód dla siebie i otoczenia; z drugiej natomiast – tym samym młotkiem możemy wbijać gwoździe i zbudować dach solidnego domu. Dokładnie tak samo „działa” optymalizacja podatkowa: niektórzy wykorzystają dostępne modele i narzędzia do wprowadzania „brudnych”, nielegalnych rozwiązań, inni natomiast użyją tych samych modeli do powiększania zysków, ekspansji na kolejne rynki i tworzenia nowych miejsc pracy – w całkowitej zgodzie z obowiązującym prawem.

Naszym celem jest pomoc tym przedsiębiorcom, którzy chcą wykorzystywać narzędzia legalne i dostępne w Polsce i Unii Europejskiej do rozwijania swojego biznesu. Jesteśmy bowiem przekonani, że zbyt wielu właścicieli firm niepotrzebnie zawęża swoje myślenie biznesowe do Polski, podczas gdy mogliby z powodzeniem zwielokrotnić zyski, wprowadzając swoje usługi w innych państwach.

Spółka Ltd właścicielem / Spółka Ltd udziałowcem Spółki z o.o.

Poniżej opisujemy jeden z bardziej popularnych modeli wykorzystywanych przez naszych klientów. Decydują się na niego osoby, którym zależy wejściu w bardziej przyjazny system podatkowy, a są zmuszone pozostawić część działalności w Polsce.

Udziałowcami w spółkach kapitałowych mogą być osoby fizyczne, inne spółki, fundacje czy podmioty zza granicy. To, jakie rozwiązanie będzie optymalne i które w danej sytuacji będziemy mogli wprowadzić, zawsze będzie uzależnione indywidualnej sytuacji Klienta – prosimy więc nie traktować niniejszego modelu jak wyznacznika. Wpis ten ma na celu przede wszystkim zainspirowanie i ośmielenie przedsiębiorców do stosowania rozwiązań optymalizacyjnych.

Czy muszę tworzyć dokumentację cen transferowych?

W sytuacji, w której Spółka Ltd otworzy w Polsce Spółkę z o.o. będziemy mieli do czynienia z podmiotami powiązanymi (zagadnienie to będziemy poruszać i rozwijać w kolejnych artykułach). Jeśli mamy do czynienia z podmiotami powiązanymi, między którymi będzie dochodziło do wymiany fakturowej, należy dokładnie sprawdzić, upewnić się (najlepiej u specjalisty) czy nie będziemy musieli tworzyć dokumentacji cen transferowych.

Obowiązek sporządzenia dokumentacji podatkowej cen transferowych obejmuje transakcję lub transakcje pomiędzy podmiotami powiązanymi, których łączna kwota bądź jej równowartość z tytułu umowy lub rzeczywiście zapłacona w danym roku podatkowym przekroczy:

  1. 100 000 EUR – jeśli wartość transakcji nie przekracza 20% kapitału zakładowego strony transakcji,
  2. 30 000 EUR – w przypadku świadczenia usług, sprzedaży lub udostępniania wartości niematerialnych i prawnych, albo
  3. 50 000 EUR – w pozostałych przypadkach,
  4. 20 000 EUR – w przypadku transakcji z podmiotami mającymi miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd w kraju lub na terytorium stosującym szkodliwą konkurencję podatkową.

Tak więc świadcząc usługi między PL a UK, do dyspozycji mamy limit 30 000 EUR czyli ponad 120 000 zł / rocznie. Do tej sumy sprzedaży w skali roku możemy działać na podstawie odpowiednio przygotowanych umów i swobodnie świadczyć usługi między obiema spółkami.

Pamiętaj też, że wypracowany zysk netto spółki (po zapłaceniu CIT) możesz wypłacać do spółki Limited.

Oczywiście przy zastosowaniu tego modelu będziemy musieli skorzystać z pomocy prawnika. Może się jednak okazać, że poniesiona inwestycja w pierwszym roku, będzie procentować przez kolejne lata.

Was this article helpful?

Powiązane informacje