Wiek emerytalny w Anglii

Kiedy mogę otrzymać emeryturę w Anglii? Wcześniejsza emerytura w UK, ile wynosi wiek emerytalny w Anglii – to tematy, które interesują wielu internautów oraz osoby, które myślą o rejestracji firmy w Anglii

Wiek emerytalny w Anglii – po ilu latach emerytura?

Aby otrzymać podstawową emeryturę w brytyjskim systemie musisz osiągnąć minimalny wiek emerytalny w Anglii oraz przepracować minimum 10 lat w brytyjskim systemie emerytalnym, regularnie odprowadzając składki. Po upływie określonej liczby lat możesz ubiegać się o przyznanie brytyjskiej emerytury podstawowej, czyli Basic State Pension. Przyjęte dla wypłat pełnej emerytury podstawowej progi ukształtowane zostały następująco:

Kobiety

  • 39 lat pracy dla kobiet urodzonych przed 6 kwietnia 1950 roku
  • 30 lat pracy dla kobiet urodzonych nie wcześniej niż 6 kwietnia 1945 roku

Mężczyźni

  • 44 lata pracy dla mężczyzn urodzonych przed 6 kwietnia 1945 roku
  • 30 lat pracy dla mężczyzn urodzonych nie wcześniej niż 6 kwietnia 1950 roku

Przykład:

Zakładamy, że w dniu dzisiejszym, czyli 10 lutego 2016 mam urodziny i kończę okrągłe 40 lat. Urodziłem się w 1976 roku i jestem mężczyzną. Zaliczam się do progu emerytalnego dla mężczyzn urodzonych nie wcześniej niż 6 kwietnia 1945 roku – emeryturę w Anglii zacznę otrzymywać 10 lutego 2043 roku, kiedy będę miał 67 lat.

Wiek emerytalny kształtuje się podobnie jak w Polsce, wyższe są wypłaty świadczeń emerytalnych. Różnice stają się bardziej wyraźne kiedy przeanalizujemy na przykład korzyści jakie daję spółka Limited.

Wcześniejsza emerytura w Anglii

Emerytura Państwowa – Basic State Pension

Wiele osób zadaje sobie pytanie – czy mogę przejść na wcześniejszą emeryturę w Anglii? W brytyjskim systemie w przypadku podstawowej emerytury państwowej – Basic State Pension – obowiązuje zasada, że możesz przejść na wcześniejszą emeryturę, ale wypłatę pieniędzy zaczniesz otrzymywać dopiero po osiągnięciu wieku emerytalnego.

Więcej na ten temat piszemy w artykule: Jak obliczyć wysokość emerytury w Anglii z Basic State Pension?

Emerytura prywatna – Personal and workplace pension

Możesz uzyskać wcześniejszą emeryturę z prywatnych składek lub składek pracodawcy, czyli tzw Personal and workplace pension. W tym przypadku wypłata pieniędzy w ramach emerytury może rozpocząć się wcześniej, ale z zasady po ukończeniu 55 roku życia. Może Ci przysługiwać prawo do wcześniejszych wypłat jeżeli:

  • przechodzisz na emeryturę ze względu na stan zdrowia
  • uzyskałeś prawo do wcześniejszej emerytury na podstawie zasad obowiązujących przed 6 kwietnia 2006 roku

W przypadku wcześniejszego przejścia na emeryturę, wypłaty z tego tytułu będą naturalnie niższe.

Więcej szczegółowych informacji na temat emerytury w Wielkiej Brytanii można uzyskać na brytyjskich stronach rządowych:

 

Was this article helpful?

Powiązane informacje