Wysokość składek emerytalnych w UK

Różnice między systemem emerytalnym w PL a UK

Brytyjski system emerytalny działa nieco inaczej aniżeli polski. Wysokość składek emerytalnych w UK jest różna dla mniej lub bardziej zamożnych osób. Niezależnie od tego czy zarabiasz milion funtów czy 10 000 funtów na rok, to wysokość państwowej, podstawowej emerytury będzie w obu przypadkach taka sama. Pomimo tego, że milioner płacił będzie tysiące funtów rocznie składek a zwykły kowalski tylko kilkaset.. To emeryturę dostawali będą dokładnie taką samą!

Jak widać wysokość składek emerytalnych uzależniona jest od wielkości przedsiębiorstwa. W Polsce, zanim zarobisz pierwsze pieniądze na swoim biznesie, to już pierwszego miesiąca musisz płacić ZUS. Nie ma tu znaczenia, czy już coś zarobiłeś czy nie, płacisz i tyle. Wielka Brytania ma tą przewagę, że jeśli firma nie zarabia, Ty nie musisz płacić. Mało tego, zanim otworzysz firmę, przez 3 miesiące firma w Anglii może działać bez wpisywania do rejestrów!

Minimalne składki na 'ZUS’ w Polsce a w Anglii

Wysokość minimalnej składki ZUS przy działalności gospodarczej w Polsce przez okres pierwszych dwóch lat to 465,28zł miesięcznie. Wysokość tej samej składki u swojego brytyjskiego odpowiednika czyli Self- employed może wynieść 2,8 GBP czyli 15 zł / miesięcznie i rośnie proporcjonalnie do uzyskiwanego dochodu.

Co zawiera składka na ZUS w UK?

Płacąc nawet wspomniane powyżej 15 zł w zamian otrzymujemy pełen pakiet świadczeń emerytalno- zdrowotnych. Często Klienci pytają: „Jak to możliwe, że płacąc 15 czy nawet 50 zł miesięcznie jestem ubezpieczony a po 10 latach mogę otrzymać emeryturę 1100zł?!” Możliwe jest to dzięki zdrowej i dojrzałej gospodarce. Tam bogatsi płacą więcej, biedniejsi mniej.

Na nasze polskie warunki brytyjska emerytura to całkiem rozsądna kwota jeśli porównamy z wysokością emerytur w Polsce. Dla Brytyjczyka kwota 200 funtów miesięcznie nie wystarczy nawet na podstawowe opłaty.

W innych naszych artykułach przeczytasz także o wieku emerytalnym w Anglii oraz o rejestracji firmy w UK lub o tym jak wygląda rejestracja spółki Limited krok po kroku.

Was this article helpful?

Powiązane informacje