Nowelizacja ustawy o wynagrodzeniu minimalnym – większa płaca i większa biurokracja

Jakie zmiany dla przedsiębiorców wyniknął z projektu ustawy o zmianie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę oraz ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy? (z dnia 15 stycznia 2016 r.)

Podwyżka płacy minimalnej

15.01.2015 roku do Sejmu trafił projekt ustawy o zmianie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę oraz ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy. Projekt zakłada m.in minimalną stawkę godzinową – 12 zł brutto, dla wszystkich osób pracujących na umowy-zlecenie oraz samozatrudnionych.

Posłowie chcąc by przepisy były przestrzegane. Dlatego aby mieć pewność, że przedsiębiorcy stosują się do dni nich, projekt ustawy zakłada konieczność prowadzenia pisemnej ewidencji czasu pracy osób samozatrudnionych.

Pisemna ewidencja czasu pracy

Na prowadzenie takiej ewidencji czas będą musieli poświęcić przedsiębiorcy zatrudniający osoby samozatrunione na umowę-zlecenie czyli zleceniodawcy albo samozatrudnieni czyli również przedsiębiorcy, którym zleceniodawcy nie będą w stanie skontrolować czasu pracy.

Jeżeli chcemy mieć możliwość kontroli, czy pracownik jest wynagradzany zgodnie z prawem, to bez ewidencji czasu pracy nie damy rady. Nad tym mieliśmy długą dyskusję, tu jest trudny problem, ale musieliśmy wprowadzić mechanizm kontrolny

Tego typu rozwiązanie może okazać się bardzo problematyczne. Bo jak swoją pracę ma rozliczyć np: grafik projektujący logo, który otworzył działalność gospodarczą w Anglii. Praca taka jak szkic, czy przeniesienie go do programu graficznego jest policzalna, ale jak wyliczyć czas poświęcony na ogólną wizję i koncepcję?

Nie tylko przedstawiciele zawodów „kreatywnych” napotkają problemy. Każda osoba samozatrudniona zobowiązana jest do prowadzenia osobnej ewidencji czasu pracy dla każdego ze swoich zleceniodawców.

Kto się nie stosuje?

Ten płaci. Ustawa przewiduje sowite kary dla przedsiębiorców nie przestrzegających obowiązku ewidencji. I tak na tych, którzy się nie zastosują do przepisów może zostać nałożona kara od 1 000 zł do 30 000 zł.

Radcy prawni i adwokaci, którzy działają jako pełnomocnicy klientów, są zwolnieni z obowiązku prowadzenia ewidencji czasu pracy. Dlaczego właśnie te zawody? Bo niewyobrażalne jest by pracowali za stawkę mniejsza niż minimalna.

Przepisy mają wejść w życie 1 lipca 2016 roku. Miejmy nadzieje, że do tego czasu uda się dopracować „mechanizmy kontroli”.

3,5 godziny dziennie.
Tyle musi poświęcić przedsiębiorca, chcąc być na bieżąco ze zmianami w prawie.

Leave A Comment?